KONTAKT

foto-jerzy@singleframe.eu

 

Jerzy Linder

Nie tylko DŻEM...

 

Jerzy Linder (rocznik 1954) jest absolwentem Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego (specjalizacja socjologiczna). Jego prawdziwą pasją było jednak zawsze fotografowanie
i filmowanie. Uczył się ich (podobnie jak wielu jego rówieśników) pod okiem wybitnych teoretyków i praktyków obiektywu: Władysława Forberta, Mariana Szulca i Jana Sunderlanda, którzy na początku lat 70. ubiegłego wieku prowadzili zajęcia w stołecznym Pałacu Młodzieży.

Pierwsze zdjęcia opublikował w piśmie Strażak już jako piętnastolatek. Była to dokumentacja strat wywołanych pożarem w jednym z mazurskich PGR. Wykonał je odziedziczonym po dziadku dwuobiektywowym Voigtlländerem Brillant z 1935 r.

Podczas studiów współpracował z prasą studencką. Po krótkim epizodzie z pracą naukową w jednym
z branżowych instytutów badawczych, zakończonym przez stan wojenny, spróbował swoich sił jako fotografujący dziennikarz i grafik. Był związany m.in. z dziennikami Słowo Powszechne i Sztandar Młodych oraz popularnym magazynem kobiecym Tina. Publikował także w tygodniku Polityka, popołudniówce Kurier Polski, a przede wszystkim w miesięcznikach muzycznych – Magazynie Muzycznym, Brum i Tylko Rock. Przez ponad 20 lat był oficjalnym fotografem grupy DŻEM. Projektował również okładki płytowe, m.in. dla zespołów DŻEM, Closterkeller, One Million Bulgarians, 1984, Wańka-Wstańka & The Ludojades oraz Opozycja.

Kilkanaście lat był także grafikiem, fotografem i fotoedytorem w czasopiśmie Przegląd Pożarniczy okazjonalnie współpracując także z Redakcją Fotograficzną Polskiej Agencji Prasowej i kilku innymi agencjami.

Choć najczęściej kojarzony jest jako „fotobiograf” DŻEMU, zawsze najbardziej interesowała go szeroko pojęta fotografia reporterska. Jego mistrzami są fotograficy skupieni wokół legendarnej amerykańskiej agencji Magnum Photos – przede wszystkim Henri Cartier-Bresson, Werner Bischof oraz Elliott Erwitt.
Z krajowych mistrzów reportażu najwyżej ceni Tadeusza Rolkego i Chrisa Niedenthala. Fotografując, stara się być wiernym zasadzie „decydującego momentu”, sformułowanej w latach 30. ubiegłego wieku przez Cartier-Bressona.

Swoje zdjęcia prezentował podczas trzech wystaw zbiorowych oraz dwóch indywidualnych.

Webmaster: Jerzy Linder

Regulamin strony

KONTAKT

jerzy-foto@singleframe.eu

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.